Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:
1. Przy zbieraniu grzybów warto korzystać z atlasów. Zbieramy grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne.
2. Zbieranie młodych, niewykształconych grzybów, u których trudno rozpoznać cechy gatunku jest najczęstszą przyczyną zatruć.
3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
4. Należy unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak - niektóre gatunki trujących grzybów mają słodkawy smak).
5. Nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
6. Grzyby z łatwością wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia, dlatego należy unikać ich zbierania w pobliżu dróg, czy wysypisk odpadów.
7. Także grzyby trujące i niejadalne stanowią część ekosystemu. Nie należy więc niszczyć ich stanowisk, wiele z nich jest pod ochroną.
8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.
/images/2018/grzyby1.jpg)
Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunki, podwyższona temperatura, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
Wprowadzanie grzybów do obrotu handlowego
Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby obejmuje 44 gatunki (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy).
/images/2018/grzyby2.jpg)
Zakup grzybów:
- Nie należy kupować grzybów od przypadkowych sprzedawców (wymagaj od sprzedającego atestu na grzyby świeże);
- Nie należy kupować grzybów stanowiących mieszaninę różnych gatunków w stanie suszonym.
Podczas przyrządzania potraw z grzybów:
- Trzeba pamiętać, że grzyby w stanie surowym nie nadają się do spożycia (nawet dobre gatunki jadalne spożyte na surowo mogą wywołać zaburzenia żołądkowe);
- Krojenie grzybów na drobne kawałki i odrzucanie włóknistych trzonów sprawi, że potrawa będzie mniej ciężkostrawna;
- Grzybów nie należy spożywać w dużej ilości i traktować je jako przystawkę lub dodatek.
- Z uwagi na ciężkostrawność grzybów, nie powinny ich spożywać małe dzieci oraz osoby mające problemy z układem trawiennym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku informuje, że istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady w zakresie oceny grzybów świeżych rosnących w warunkach naturalnych codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku, ul. Mickiewicza 71, 37-300 Leżajsk.