UCHWAŁA NR XLI/236/2017
RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SARZYNIE
z dnia 30 stycznia 2017 r.
w sprawie zamiaru połączenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie z Ośrodkiem Kultury w Nowej Sarzynie
Na podstawie art. 9 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 i 1579), art. 18 ust. 1 i 3 i art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z 2014 r. poz. 423, z 2015 r. poz. 337 i 1505 oraz z 2016 r. poz. 1020) oraz art. 10, art. 13 ust. 7 i 8 i art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 i 908 oraz z 2013 r. poz. 829) Rada Miejska w Nowej Sarzynie uchwala, co następuje:
§ 1. Wyraża się zamiar połączenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie z Ośrodkiem Kultury w Nowej Sarzynie, dla których organizatorem jest Miasto i Gmina Nowa Sarzyna.
§ 2. Po połączeniu instytucji, o których mowa w § 1, powstanie jedna samorządowa instytucja kultury pod nazwą Nowosarzyńskie Centrum Kultury w Nowej Sarzynie, w ramach której działać będzie również Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Sarzynie wraz z filiami w Jelnej, Łętowni, Sarzynie, Tarnogórze i Woli Zarczyckiej.
§ 3. Przesłanki połączenia instytucji, o których mowa w § 1 określa załącznik do niniejszej uchwały.
§ 4. Połączenie instytucji, o których mowa w § 1 możliwe będzie po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Bibliotecznej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a także po wydaniu zgody przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 5. Zobowiązuje się Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna do uzyskania niezbędnych opinii, a następnie do wystąpienia o wyrażenie zgody na połączenie instytucji, zgodnie z właściwością, o której mowa w § 4.
§ 6. Wydanie aktu o połączeniu instytucji, o których mowa w § 1 nastąpi odrębną uchwałą po zrealizowaniu postanowień § 4 i § 5.
§ 7. Treść uchwały wraz z jej załącznikiem, o którym mowa w § 3, podaje się do publicznej wiadomości w sposób następujący:
1) ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej;
2) zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie;
3) wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie;
4) wywieszenie na tablicach ogłoszeń we wszystkich Osiedlach i Sołectwach na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna;
5) wyłożenie w instytucjach, o których mowa w § 1.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Stanisław Kurlej
Załącznik do Uchwały:
Przesłanki połączenia
Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie z Ośrodkiem Kultury w Nowej Sarzynie
Zgodnie z art. 13 ust. 7 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, biblioteki publiczne mogą być połączone z innymi instytucjami kultury, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań.
Również zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej możliwe jest dokonanie połączenia instytucji kultury.
Powyższe uprawnienia mogą być dokonywane wyłącznie przez organizatora tych podmiotów i po uzyskaniu opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Wojewódzkiej Biblioteki
Publicznej, a następnie po wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna działają:
1) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Sarzynie wraz z filiami w Jelnej, Łętowni, Sarzynie, Tarnogórze i Woli Zarczyckiej;
2) Ośrodek Kultury w Nowej Sarzynie wraz z filiami w Jelnej, Jelnej – sołectwo Judaszówka, Łętowni, Łętowni – sołectwo Gościniec, Woli Zarczyckiej i Sarzynie.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Sarzynie działa na podstawie nadanego jej przez Radę Miejska uchwałą nr XLVIII/295/2013 z dnia 25 listopada 2013 r. statutu.
Ośrodek Kultury w Nowej Sarzynie z kolei działa na podstawie statutu nadanego przez Radę Miejską w Nowej Sarzynie uchwałą nr XXIII/160/2008 z dnia 25 lutego 2008 r.
Połączenie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie z Ośrodkiem Kultury w Nowej Sarzynie jest możliwe, jeżeli nie spowoduje ono uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań Biblioteki.
Gwarantem powyższego jest m.in. fakt, iż nie przewiduje się przeniesienia biblioteki do innej siedziby, a zatem korzystanie z jej oferty przebiegać będzie bez jakichkolwiek zakłóceń i co najmniej na zasadach dotychczas obowiązujących (dostępność, baza materiałów bibliotecznych i informacji). W wyniku tej czynności całość dotychczasowego wyposażenia pozostanie nie zmieniona. Merytoryczne zasoby kadrowe Biblioteki nie ulegną zmniejszeniu.
Połączenie obu działających dotychczas na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna instytucji kultury jest uzasadnione organizacyjnie, ekonomicznie, administracyjnie, a przede wszystkim merytorycznie. Pozwoli na koordynację działań, które obecnie niejednokrotnie się przenikają, uzupełniają i dublują.
W związku z połączeniem obu instytucji nie ulegnie obniżeniu jakość świadczonych usług na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy. Nie zmniejszy się także zakres dostępności do obu placówek, poziom ich wyposażenia oraz baza materiałowa i informacyjna.
Jednorodne kierownictwo i wspólna płaszczyzna działania pozwoli na poszerzenie spektrum metod i technik dotarcia do odbiorców oferowanych usług, a tym samym zintensyfikowanie celów stawianych przed dotychczas działających na terenie Miasta i Gminy instytucjami kultury.
Bogate doświadczenie Biblioteki i dotychczasowe wyniki w tym zakresie, umożliwią
aplikowanie o środki zewnętrzne dostępne poprzez programy ministerialne oraz instytucje zarządzające środkami unijnymi w nowej perspektywie finansowej w poszerzonym wymiarze – tak merytorycznym jak i finansowym.
Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na zasadność dokonania połączenia obu instytucji jest też zwiększona możliwość patronowania lokalnym inicjatywom mieszkańców.
Społeczna aktywność stowarzyszeń, fundacji i osób fizycznych w tym zakresie wykazuje na terenie Miasta i Gminy Nowa Sarzyna wyraźną tendencję wzrostową, co nie tylko uprawnia, ale wręcz wymusza zasadność ich wzmacniania.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, organizator może dokonać połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki i jest zobowiązany na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem.
Stwierdzić należy, że połączenie obu gminnych instytucji kultury, dzięki usprawnieniu organizacji pracy i zarządzania, daje możliwość pełniejszego i bardziej racjonalnego wykorzystania zasobów obu instytucji.